Niezbędne informacje dotyczące Poznania i okolic

Czy zawsze warto leczyć zęby kanałowo?

Posted by on kw. 24, 2023 in Zdrowie |

Czy zawsze warto leczyć zęby kanałowo?

Pacjenci, którzy dowiadują się, że ząb trzeba leczyć kanałowo zastanawiają się, czy takie działanie jest opłacalne. Z jednej strony leczenie kanałowe trwa bardzo długo, sporo kosztuje i boli, a z drugiej strony ekstrakcja jest bardziej przerażająca, ale trwa chwile i jest tańsza. 

Dlaczego wyrwanie zęba jest droższe?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że brak choćby jednego zęba w jamie ustnej nie jest problemem wyłącznie natury estetycznej. Niejednokrotnie dochodzi do powolnego pochylania się zębów sąsiednich w stronę luki. Wśród innych konsekwencji należy wymienić wysuwanie się zębów przeciwstawnych, zanik kości wyrostka zębodołowego, przeciążeń w zgryzie, bądź też stawie skroniowo-żuchwowym. Prowadzi to także do dolegliwości bólowych głowy, szyi czy karku. Brak zębów przyczynia się również do kłopotów z przeżuwaniem pokarmów. Ludzie mogą mieć też kłopot z dobrym wysławianiem się i zapadającymi się policzkami, co niekorzystnie odbije się na wyglądzie. Zatem ekstrakcja zęba wymaga wstawienia nowego zęba w postaci implantu, mostu, protezy szkieletowej lub akrylowej. Zwlekanie z wstawieniem zęba wywołuje konsekwencje w postaci zaniku kości. Wtedy ząb nie otrzyma podparcia w zębodole. Koszt implantu jest bardzo wysoki i bardzo często przekracza wydatki poniesione na leczenie kanałowe. 

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest zakażenie i zapalenie miazgi zęba. Taki stan pojawia się najczęściej na skutek zaniedbanej próchnicy. Gdy zapalenie miazgi nie leczy się w gabinecie dentystycznym może powstać ropień. Wówczas pojawia się symptom w postaci przeszywającego bólu. Wówczas trzeba jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza stomatologa. W takich okolicznościach żaden środek przeciwbólowy nie pomoże, chyba, że doraźnie. Podstawą leczenia kanałowego jest usunięcie próchnicy i dojście do kanałów. Następnym etapem jest usunięcie miazgi, oczyszczenie kanałów, a także ich dezynfekcja. Później przychodzi czas na wypełnienie przez dentystę kanałów odpowiednimi preparatami, które chronią przed rozwojem bakterii. Taki ząb zamykany jest plombą bądź odbudowany protetycznie. Takie zabiegi coraz częściej wykonuje się z wykorzystaniem mikroskopu. Dzięki temu dentysta może lepiej doświetlić i opracować miejsce, w którym dokonywany jest zabieg. Koszt takiego leczenia zależy od liczby kanałów. Za jeden kanał trzeba zapłacić około 400 złotych, natomiast za cztery kanały około 800 złotych. Do tego należy doliczyć zdjęcia RTG, znieczulenia i inne. Całkowita kwota może przekroczyć nawet 1000 złotych. 

Kiedy nie należy leczyć zęba kanałowo?

Czasami dentysta będzie rekomendował usunięcie zęba zamiast podjęcie próby ratowania go przez leczenie kanałowe. Dzieje się tak wtedy, gdy ząb jest naprawdę w bardzo złym stanie i nie ma wystarczającej ilości zdrowej tkanki do wspierania i utrzymywania zęba w miejscu. Inną przyczyną może być również zły stan dziąseł w obszarze konkretnego zęba. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że usunięcie zęba jest ostatecznością. 

dentysta

Co warto wiedzieć na temat usunięcia zęba?

Wyrywanie zębów to nic przyjemnego, dlatego wiele osób się tego obawia. Jednakże tak naprawdę to nie ma się czego bać. Po znieczuleniu stomatolog poszerzy zębodół i z pomocą kleszczy będzie kołysał zębem z boku na bok. Dzięki temu ząb będzie zupełnie luźny i możliwy do wyrwania. Po zabiegu rana jest opatrzona i w razie potrzeby założone szwy. 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe jest to niezwykle zaawansowane działanie. Często związane jest z kilkukrotnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście może on także bardzo dużo kosztować. Jednakże leczenie kanałowe niejednokrotnie stanowi jedyny sposób na to, aby zachować ząb. Warto jednak zdecydować się na dobra klinikę, ponieważ dzięki temu mamy gwarancję, że wszystko będzie zrobione tak, jak potrzeba. Leczenie kanałowe we Wrocławiu lub w innym mieście wymaga dużego zaangażowania ze strony stomatologa, a także ogromnej wiedzy.