Niezbędne informacje dotyczące Poznania i okolic

Jak zapobiegać dyskopatii? Skuteczne porady

Posted by on sie 11, 2022 in Zdrowie |

Jak zapobiegać dyskopatii? Skuteczne porady

Dyskopatia jest schorzeniem kręgosłupa, które dotyka przestrzeni między kręgami. Krążki, które znajdują się w tym miejscu są określane potocznie dyskami, stąd nazwa tej choroby. Dotyka głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia i cierpią na nią coraz młodsze osoby. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na jej temat oraz sposobów jej zapobiegania.

Czym jest dyskopatia i z jakimi dolegliwościami się wiąże?

Jest to choroba polegająca na zwyrodnieniu krążków umiejscowionych między kręgami. Jest on zbudowany z jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Wraz z dwoma sąsiadującymi kręgami tworzy ruchowy element kręgosłupa. Dyski te amortyzują kręgi i zapobiegają ich ocieraniu. Jeśli jednak dojdzie do ich uszkodzenia pojawia się przepuklina oraz problemy z poruszaniem kręgosłupem.

Najbardziej charakterystycznym objawem dyskopatii jest ból, który pojawia się na uszkodzonym odcinku kręgosłupa. Najczęściej dotyka on lędźwiowo- krzyżowej jego części. Oprócz dolegliwości bólowych pojawić się może także uczucie sztywnienia, mrowienie, a w skrajnych przypadkach nawet niedowład.

Jakie są przyczyny dyskopatii?

Dyskopatia to powszechnie występujące schorzenie kręgosłupa. Jest ona związana głównie z nieprawidłowym jego obciążeniem. Dotyka przede wszystkim osoby spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej np. przed komputerem. Może być także wynikiem ciężkiej pracy fizycznej polegającej na przenoszeniu ciężkich przedmiotów. Dyskopatia bardzo często pojawia się także u osób, które podnoszą duże ciężary w niewłaściwy sposób.

Występowanie tego schorzenia jest również efektem niehigienicznego trybu życia. W praktyce oznacza to, że ryzyko jego wystąpienia jest zdecydowanie wyższe u osób, które pracują w pozycji siedzącej i nie robią systematycznych przerw. Dotyczy to nie tylko pracowników umysłowych, ale i kierowców. Bardzo ważne jest więc robienie regularnych przerw i wykonywanie ćwiczeń rozciągających.

W jaki sposób przebiega diagnozowanie dyskopatii?

Powodem do niepokoju są przede wszystkim nawracające i utrzymujące się przez dłuższy czas dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z lekarzem neurologiem lub ortopedą. Diagnostyka dyskopatii polega przede wszystkim na przeprowadzeniu badań obrazowych. W celu wykrycia nieprawidłowości wykonuje się więc badanie RTG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Leczenie dyskopatii polega przede wszystkim na podawaniu pacjentowi dotkniętemu tym schorzeniem środków przeciwbólowych, które mają za zadanie złagodzić dolegliwości. Stosuje się również środki przeciwzapalne. Doskonałe rezultaty daje fizjoterapia, która rozluźnia mięśnie i pomaga się odprężyć. W przypadku ciężkiego przebiegu dyskopatii podaje się zastrzyki nadtwardówkowe. Stosuje się je bezpośrednio w okolicy, gdzie dochodzi do ucisku. Warto znaleźć sprawdzony gabinet, który oferuje profesjonalne leczenie dyskopatii w Gdańsku.

Profilaktyka dyskopatii – jak jej zapobiegać?

Zapobieganie problemom z kręgosłupem jest bardzo trudne, głównie ze względu na to, że wiele osób prowadzi siedzący tryb życia. Nie istnieje skuteczna metoda, która pomogłaby uniknąć dyskopatii. Warto jednak stosować kilka metod na to, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

Profilaktyka dyskopatii i innych schorzeń kręgosłupa to przede wszystkim regularna aktywność fizyczna. Warto stosować przede wszystkim ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie pleców oraz brzucha. Delikatne, ale regularne ich rozciąganie świetnie wpływa na zdrowie kręgosłupa. Należy również dbać o prawidłową postawę ciała nie tylko podczas pracy, ale i we śnie. W tym celu należy zaopatrzyć się w dobrej jakości materac, który odpowiednio będzie podtrzymywał kręgosłup podczas wypoczynku.

kręgosłup

Chcąc uniknąć dyskopatii należy również dbać o właściwą masę ciała. Osoby z nadwagą i otyłością są zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenie kręgosłupa ze względu na jego duże obciążenie. Bardzo ważne jest także to, aby unikać wykonywania gwałtownych ruchów i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Korzystny wpływ na kręgosłup ma także stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Powinna być ona bogata w wapń, witaminy A, B, C i D, a także w cenne sole mineralne i kwasy tłuszczowe omega.

Dyskopatia to uciążliwa choroba, która może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Ból, jaki wywołuje zwyrodnienie i uszkodzenie dysków międzykręgowych bardzo często jest trudny do zniesienia. Warto więc dbać o zdrowie kręgosłupa, co może pomóc w uniknięciu wielu poważnych schorzeń.