Niezbędne informacje dotyczące Poznania i okolic

Jak zrobić sianokiszonkę? Poradnik krok po kroku

Posted by on wrz 12, 2022 in Przemysł |

Jak zrobić sianokiszonkę? Poradnik krok po kroku

Sianokiszonka to znakomity sposób na stworzenie zdrowej paszy dla zwierząt, która zawierać będzie wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Osoby, które posiadają grunty z łąkami, z pewnością nieraz przygotowywały już tego typu kiszonkę z zielonej masy. Jest to bowiem jedna z najlepszych pod względem ekonomicznym metod konserwacji pasz dla bydła. Warto więc wiedzieć czym dokładnie jest sianokiszonka, z czego się ona składa, jak się ją wykonuje, oraz czym charakteryzuje się dobrej jakości sianokiszonka i jakie zalety ma tego typu pasza?

Czym jest sianokiszonka?

Sianokiszonka to rodzaj fermentowanej objętościowej paszy, którą wytwarza się z różnego rodzaju zielonki. Pasza ta może posiadać zróżnicowane wartości odżywcze w zależności od tego, czy zostanie ona stworzona z młodej zielonki, czy też z dojrzałych traw o dużej zawartości włókna. Zielonkę przeznaczoną do produkcji sianokiszonki można zbierać na przykład prasami belującymi, które szybko i sprawnie tworzą bele zawierające zielonkę i owijają ją specjalną folią, co pozwala odizolować ją od powietrza.

Z czego składa się sianokiszonka?

Sianokiszonka to pasza, którą produkuje się z zielonki. Warto jednak pamiętać, że różni się ona od konwencjonalnej kiszonki tym, że zawiera znacznie więcej masy suchej. Często może to być nawet ponad 50% masy suchej, kiedy to w przypadku normalnych kiszonek wartość ta waha się w okolicach 30 – 40%. Ponadto sianokiszonka może zostać wykonana z młodej zielonki albo dojrzałych traw. Sianokiszonka wcześnie koszona jest bardziej kwasowa, ma mniej suchej masy, ale jednocześnie zawiera znacznie więcej składników odżywczych. Z kolei sianokiszonka z traw dojrzałych ma więcej włókna i mniej wody, a zawartość składników odżywczych jest podobna jak w przypadku siana. Pasza z młodej zielonki sprawdzi się w przypadku zwierząt o duży zapotrzebowaniu na energię. Z kolei sianokiszonka z dojrzałych traw będzie dobrym wyborem dla zwierząt trzymanych w stajni, a dzięki wysokiemu poziomowi włókna w paszy zwierzęta wykonują więcej ruchów żucia, co potęguje wydzielanie śliny, a to pozytywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie ich układu pokarmowego.

Jakie procesy muszą zajść w beli, aby powstała sianokiszonka?

Zielonka przeznaczona do produkcji sianokiszonki może być składowania w pryzmie, silosie czy też rękawie foliowym. Jednak obecnie jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywanych do produkcji sianokiszonki jest belowanie i owijanie utworzonych bel folią. Stosując ten sposób, tworzymy dla zebranej zielonki idealne warunki do tego, aby w belach zachodził proces zakiszania paszy. W taki właśnie sposób powstaje sianokiszonka, a ponadto przechowywanie jej w belach ma sporo zalet. Znacząco ułatwia to transportowanie paszy, czy też jej użytkowanie, ponieważ jest ona podzielona na mniejsze partie. Trzeba jednak pamiętać, że po otworzeniu beli zazwyczaj mamy 2 – 3 dni na wykorzystanie paszy, ponieważ później może ona zacząć się psuć i nie będzie można jej wykorzystać do karmienia zwierząt.

Co charakteryzuje dobrej jakości sianokiszonkę?

Zakiszanie zielonej masy to obecnie najlepszy sposób na konserwowanie pasz objętościowych dla zwierząt hodowlanych. Z tego względu sianokiszonka ciszy się tak dużą polarnością wśród wielu osób. Jednak aby tego typu pasza charakteryzowała się wysoką jakością i spełniana wszelkie wymagania dotyczące zawartości składników odżywczych i minerałów, musi ona zostać odpowiednio przygotowana. Szczególnie ważną rolę odgrywa tutaj oczywiście jakość surowca użytego do produkcji tego typu paszy, termin zbioru traw, wysokość koszenia oraz wilgotność. Ponadto to czy proces kiszenia zielonki przebiegał w odpowiednich warunkach i w prawidłowy sposób również ma spory wpływ na efekt końcowy.

siano

Zalety podawania sianokiszonki zwierzętom

Karmienie zwierząt sianokiszonką ma wiele zalet, które sprawiają, że tak wiele osób decyduje się obecnie na tego typu paszę. Przede wszystkim pasza ta jest bardzo bogata we wszelkie niezbędne składniki odżywcze, minerały, witaminy i mikroelementy. Ponadto sianokiszonka może być długo przechowywana, co pozwala na dostarczenie zwierzętom pełnowartościowego pokarmu przez cały rok. Proces fermentacji zwiększa także przyswajalność składników odżywczych z pokarmu i dodatkowo go wzbogaca. Aby stworzyć tak cenną paszę, trzeba jednak posiadać specjalną folię do belowania sianokiszonki. Producent folii do sianokiszonki Ultrax, posiada w swojej ofercie bogaty wybór tego typu produktów, które z pewnością sprawią, że sianokiszonka będzie charakteryzowała się najwyższą jakością.