Niezbędne informacje dotyczące Poznania i okolic

Jakie rodzaje świadczeń zdrowotnych są kontraktowane przez NFZ?

Posted by on wrz 10, 2022 in Zdrowie |

Jakie rodzaje świadczeń zdrowotnych są kontraktowane przez NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli NFZ gwarantuje cześć świadczeń zdrowotnych, które dzięki temu są bezpłatne. Ich zakres jest jednak dość ograniczony, dlatego warto dowiedzieć się, z których z nich można skorzystać w ramach bezpłatnej opieki medycznej, a które trzeba sfinansować z własnej kieszeni.

Czym jest Narodowy Fundusz Zdrowia?

Narodowy Fundusz Zdrowia jest jednostką, która działa w systemie powszechnej opieki zdrowotnej i zajmuje się finansowaniem świadczeń, a środki na ten cel pozyskiwane są ze składek zdrowotnych. Jego głównym celem jest więc dysponowanie środkami finansowymi oraz przekazywanie im konkretnym placówkom medycznym. Bardzo często korzystają one z narzędzia, jakim jest negocjacja umów medycznych. Takie rozmowy mają na celu wywalczenie większych środków finansowych na pokrycie konkretnych świadczeń zdrowotnych, jakie realizowane są w konkretnej placówce. Poprzez negocjacje odbywa się także zawieranie umów, dzięki którym część świadczeń może być dla pacjentów bezpłatna.

Rodzaje świadczeń zdrowotnych

Terminem świadczeń zdrowotnych określa się wszystkie działania, które mają na celu ratować, przywracać lub poprawiać zdrowie. Są to także działania profilaktyczne. Warto nieco bliżej przyjrzeć się świadczeniom, które finansowane są ze środków NFZ,

Podstawowa opieka zdrowotna

Jest to podstawowe świadczenie, z którego mogą skorzystać pacjenci. Przysługuje każdej osobie ubezpieczonej. W jej ramach można skorzystać z wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarki oraz położnej. Lekarz wykonuje niezbędne badania, a w razie konieczności dalszego leczenia kieruje pacjenta do specjalisty.

Ambulatoryjna opieka specjalistyczna

W ramach tego świadczenia opieka medyczna świadczona jest np. w przychodniach, gdzie wykonywane są badania, zabiegi itd. Bez konieczności pozostawania w nich na dłuższy czas.

Leczenie szpitalne

W jego przypadku NFZ pokrywa koszty hospitalizacji pacjenta, jeśli wymaga to jego leczenie.

Rehabilitacja lecznicza

Narodowy Fundusz Zdrowia może sfinansować do 5 zabiegów dziennie w dziesięciodniowym cyklu terapeutycznym, jeśli wystawione zostanie stosowne skierowanie od lekarza.

Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień

Z takich świadczeń skorzystać mogą osoby z zaburzeniami psychicznymi, a także z różnego rodzaju uzależnieniami oraz ich rodziny. W ramach takiej opieki pacjent może skorzystać m.in. ze świadczeń terapeutycznych, badań diagnostycznych, niezbędnych leków. Może także zostać skierowany na leczenie w ośrodku dziennym, szpitalu lub turnusie terapeutycznym.

Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej

Te świadczenia zapewnione są pacjentom, którzy wymagają całodobowego świadczenia pielęgnacyjnego, opiekuńczego oraz rehabilitacyjnego. Mogą być realizowane zarówno w domu pacjenta, jak i w specjalistycznym ośrodku opiekuńczym.

pacjent

Leczenie stomatologiczne

W jego ramach można korzystać z nielimitowanych wizyt w gabinecie dentystycznym, ale ograniczenia dotyczą przede wszystkim zakresu leczenia. Bezpłatnie można np. wyleczyć kanałowo jedynie zęby od jedynki do trójki, po obu stronach szczęki na dole i na górze.

Leczenie uzdrowiskowe

Jest ono kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Pacjent może skorzystać z niego dzięki otrzymanemu skierowaniu do konkretnego uzdrowiska. Jego celem jest odzyskanie sprawności po chorobie bądź wypadku.

Zaopatrzenie w wyroby medyczne

W ramach NFZ pacjenci mogą ubiegać się o refundację wyrobów medycznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Dotyczy to głównie wózków inwalidzkich, protez, ortez, soczewek okularowych itp.

Ratownictwo medyczne

Bezpłatne świadczenia zdrowotne obejmują również możliwość skorzystania z ratownictwa medycznego, gdy zajdzie taka konieczność. Każda osoba ubezpieczona ma prawo do wezwania pogotowia ratunkowego w uzasadnionych przypadkach, bez ponoszenia za to kosztów.

Opieka paliatywna i hospicyjna

Jest to opieka zapewniana osobom nieuleczalnie chorym. Obejmuje zarówno wszechstronną i całodobową opiekę, jak i leczenie objawowe, które ma na celu złagodzić dolegliwości bólowe.

Świadczenia wysokospecjalistyczne

Jest to specjalistyczne leczenie związane m.in. z koniecznością przetaczania krwi, przeszczepami narządów, endoprotezoplastyką. Dotyczy świadczeń, które wymagają stosowanie specjalistycznych środków i narzędzi.

Programy zdrowotne

Są to programy profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie najczęściej występującym schorzeniom. Ich celem jest edukowanie pacjentów.

Dzięki finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia tak wielu świadczeń, pacjenci mogą skorzystać z nich bezpłatnie, w ramach opłacanych co miesiąc składek zdrowotnych. Wszystkie dodatkowe zabiegi, badania czy wizyty lekarskie muszą być finansowane z własnych środków pieniężnych.