Niezbędne informacje dotyczące Poznania i okolic

Miażdżyca a dieta – jakie produkty warto ograniczyć?

Posted by on mar 20, 2023 in Zdrowie |

Miażdżyca a dieta – jakie produkty warto ograniczyć?

W leczeniu chorych na miażdżycę ogromne znaczenie ma nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków, ale przede wszystkim zachowanie właściwego stylu życia. Podstawowym zaleceniem dla pacjentów jest wprowadzenie rygorystycznej, zdrowej diety. Jakich produktów lepiej unikać w przypadku miażdżycy? Czym można je zastąpić? Sprawdź.

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca jest przewlekłym procesem zapalnym, który obejmuje aortę i tętnice średniej wielkości – wieńcowe, nerkowe, szyjne i biodrowe. Jak powstaje? Podstawową formę, w jakiej na co dzień cholesterol przedostaje się do tkanek, stanowią lipoproteiny o małej gęstości (LDL). Charakterystycznym symptomem zaawansowanych stanów chorobowych jest znaczne pogrubienie błony wewnętrznej. Odbywa się to w wyniku gromadzenia się LDL, które postępuje wraz ze starzeniem się organizmu, a także zmian włóknisto-rozplemowych. Przyczyną wszystkich potencjalnych powikłań są zarówno zatory, jak również upośledzenie przepływu krwi w narządach.

Podstawowym celem terapii nie jest zmniejszenie lub całkowite usunięcie choroby, ale wstrzymanie jej rozwoju. Ograniczenie czynników ryzyka i zmiana trybu życia może zapobiec niebezpiecznym dla zdrowia i życia pacjentów powikłaniom, takim jak choroba wieńcowa, zawał serca lub udar mózgu. Najczęściej pojawiają się one u osób w średnim i starszym wieku. Działania profilaktyczne trzeba jednak wprowadzić znacznie wcześniej. Specjaliści podkreślają, że początek procesu miażdżycowego ma miejsce już we wczesnym dzieciństwie, nawet jeśli rozwinie się ona jedynie u części populacji.

Miażdżyca – wytyczne dla pacjentów

Leczenie skuteczne będzie tylko wtedy, kiedy zrezygnujemy ze szkodliwych nawyków i będziemy trzymać się wszystkich zaleceń specjalistów. Niezbędne okazuje się ograniczenie picia alkoholu i rzucenie palenia. Zasadnicze znaczenie będzie też mieć utrzymanie prawidłowej wagi, ograniczenie stresu i regularne uprawianie aktywności fizycznej. Nie należy lekceważyć też przypadłości powiązanych z miażdżycą. Na czym jeszcze warto się skoncentrować?

Żeby uniknąć groźnych powikłań zdrowotnych, chorzy powinni przez całe życie stosować konkretną dietę. Odpowiednio ułożony jadłospis przyczynia się do obniżenia zbyt wysokiego poziomu cholesterolu nawet o 20-30%. Zmiana sposobu odżywiania powinna odbywać się na podstawie wskazówek udzielonych przez lekarza i dietetyka.

Miażdżyca a dieta – jakie produkty warto ograniczyć?

Czym się charakteryzuje dieta miażdżycowa? Wszystkie osoby, które chcą zapobiegać wystąpieniu niebezpiecznych dolegliwości i nie dopuścić do progresji choroby, powinny kontrolować swoją wagę, ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Aby to osiągnąć, konieczne jest unikanie w planach posiłków produktów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, a także cukrów prostych i soli. Niektóre z pokarmów, których należy unikać, to:

  • pełnotłuste sery, majonez i śmietana, a także powstałe na jej bazie kremy i sosy;
  • smalec, słonina, margaryny twarde, masło, olej palmowy;
  • słodzone napoje gazowane;
  • jasne pieczywo;
  • smażone jedzenie;
  • zupy zaprawiane śmietaną;
  • słodkie i słone przekąski;
  • produkty typu fast-food;
  • żywność przetworzona i konserwowa;
  • tłuste mięso i podroby.

dietetyk opole

Miażdżyca – jakie zmiany w diecie są korzystne?

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy szczególnie korzystne przy leczeniu miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych jest wprowadzenie do jadłospisu elementów diety śródziemnomorskiej. Zdrowy jadłospis w przypadku leczenia miażdżycy obejmuje odpowiednią ilość owoców i warzyw, olejów roślinnych, nasion roślin strączkowych i orzechów, a także ryb lub owoców morza, jeśli tylko nie są smażone lub wędzone. Podobna zasada obowiązuje w przypadku innych grup produktów, które najlepiej podawać z rusztu lub po ugotowaniu w wodzie i na parze. Korzystne dla krążenia krwi są także ostre przyprawy, takie jak papryka, pieprz, imbir lub papryczka chili.

Jakie jeszcze obowiązują zasady diety miażdżycowej? Kiedy mamy ochotę na drobną przekąskę, najlepiej postawić na migdały i pestki dyni, a także sałatki owocowe, sorbety, galaretki lub budynie na chudym mleku. Na śniadanie najlepiej sprawdzi się pieczywo razowe, płatki owsiane i muesli – na przykład z dodatkiem jogurtu naturalnego lub odtłuszczonego kefiru. Lepiej jednak ograniczyć spożycie jajek do 2 sztuk tygodniowo. W ramach obiadu podać można natomiast warzywne zupy, kasze gruboziarniste i razowe makarony z chudymi gatunkami mięsa. Pacjenci powinni też uważać na rzeczy, które piją w ciągu dnia. Dopuszczalne są jedynie naturalne, niesłodzone soki owocowe i warzywne, woda mineralna, herbata i filtrowana kawa.

Nie jesteś pewien, jak wprowadzić te wskazówki do swojego planu posiłków? Kompleksowym wsparciem przy ułożeniu właściwego i zbilansowanego planu żywienia jest dietetyk w Opolu. Warto wspomnieć, że dietę układa się indywidulanie pod predyspozycje, styl życia i stan zdrowia pacjenta, dlatego warto pozostawić to specjaliście.