
Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Bardzo często jednak naturalne zęby tracą swój blask i stają się żółte. Wiele osób boryka się także z problemem związanym z ubytkami czy dużymi przerwami między zębami. Świetnym sposobem na to, aby się z nimi uporać, jest założenie licówek. Przekonaj się, czym one są oraz dlaczego warto się na nie zdecydować.
Czym są licówki?
Licówka to cienka płytka, którą umieszcza się na zewnętrznej stronie zęba. Dzięki temu jego niedoskonałości czy żółty odcień przestają być widoczne. Znacząco poprawiają one ogólny wygląd uśmiechu, a tym samym podnoszą pewność siebie. Licówki to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się pięknym uśmiechem bez implantów.
Dlaczego licówki są tak popularne?
Licówki to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Dzięki nim można znacząco poprawić uśmiech oraz ukryć niektóre problemy. Założenie pojedynczej licówki trwa najczęściej około 60 minut. Jest to więc szybki oraz ekonomiczny sposób na znaczącą poprawę uśmiechu.
Najpopularniejsze rodzaje licówek
Licówki można robić z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są wersje kompozytowe oraz porcelanowe. Pierwsze z nich są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak wyglądają one nieco sztucznie, a także nie są odporne na przebarwienia. Licówki porcelanowe są bardziej wytrzymałe, a dodatkowo prezentują się niezwykle estetycznie. Są odporne na przebarwienia, dlatego są świetnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy szukają rozwiązania na wiele lat.
Coraz większą popularnością cieszą się licówki bez szlifowania. Ich stosowanie to nowoczesna oraz bezinwazyjna metoda naprawy uśmiechu. Nie wymaga ona wcześniejszego szlifowania zębów. W każdej chwili licówki mogą zostać zdjęte. Ich stosowanie jest wygodnym oraz bezpiecznym rozwiązaniem.
Rozwój technologii licówek
Pierwsze licówki zostały rozpowszechnione w latach 80. XX wieku. Powstały jednak zdecydowanie wcześniej, bo w 1928 roku. Za wynalazcę licówek uznaje się dentystę Charlesa Pincusa. Pierwsze licówki były jednak nietrwałe i bardzo szybko odpadały od zębów. Przez lata podlegały one wielu modyfikacjom, które pozwoliły je udoskonalić. Pod koniec XX wieku udało się znacząco poprawić ich żywotność oraz trwałość.
Obecnie oprócz licówek kompozytowych oraz porcelanowych dentyści korzystają także z wersji akrylowych. Jest to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie ze względu na niską trwałość tego materiału. Wytrzymują one średnio do dwóch lat, dlatego są bardzo rzadko wybierane. Pacjenci, którym zależy na najlepszej trwałości, powinni zdecydować się na licówki ceramiczne. Są one jednak bardzo drogie, jednak swoją wytrzymałością przewyższają nawet prawdziwe szkliwo zębów.
Nowoczesna technika w wytwarzaniu licówek
Nieustanny rozwój nowoczesnej technologii nie pozostał obojętny także dla stomatologii. Obecnie coraz powszechniejsze staje się stosowanie projektowania CAD/CAM, które pozwala stworzyć wysokiej jakości licówki za pomocą skanowania oraz drukowania 3D. Taka metoda znacząco przyspiesza cały proces ich powstawania, co wpływa korzystnie także na cenę zabiegu. Zakładanie licówek jest wykonywane w wielu gabinetach, a dzięki coraz bardziej przystępnym cenom więcej pacjentów z problemami z uzębieniem może się zdecydować na ten zabieg.
Pacjenci, którzy chcą poprawić swój uśmiech, mogą zdecydować o tym, jak będą wyglądały ich nowe zęby. Mogą wybrać kształt oraz odcień. Najnowsze trendy wskazują na to, że najbardziej pożądane są licówki, które swoim wyglądem przypominają prawdziwe zęby. Pacjenci decydują się także na inne odcienie niż śnieżna biel, która bardzo często wygląda dość sztucznie. Aby licówki imitowały prawdziwe zęby, ich biel powinna być nieco przygaszona. Dzięki temu uśmiech będzie się prezentował naturalnie.
Po założeniu licówek trzeba dbać o nie w odpowiedni sposób, aby posłużyły przez długi czas. Przede wszystkim niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej tak jak w przypadku naturalnych zębów. Muszą być szczotkowane co najmniej dwa razy dziennie. Warto także stosować nić dentystyczną, która pomoże pozbyć się resztek jedzenia. Po około tygodnia od wykonania zabiegu należy ponownie odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby specjalista mógł ocenić efekty zabiegu i sprawdzić, czy wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami. Pacjenci z licówkami powinni odwiedzać dentystę raz na pół roku, czyli z taką samą częstotliwością, jak w przypadku naturalnych zębów.