Niezbędne informacje dotyczące Poznania i okolic

Warto stosować zabiegi prądami leczniczymi ?

Posted by on wrz 12, 2019 in Zdrowie |

Warto stosować zabiegi prądami leczniczymi ?

Zabiegi prądami leczniczymi, to praktyki które stosuje się w fizykoterapii. Owe, różnego rodzaju prądy, choć różnią się między sobą częstotliwością, w zwalczaniu wielu dolegliwości wykazują podobną skuteczność. Lekarze bardzo często korzystają więc z ich dobrodziejstw. Jak zatem wygląda klasyczny zabieg z użyciem prądów leczniczych?

W trakcie zabiegu bazującego na prądach leczniczych na skórze pacjenta umieszcza się elektrody przez które przepływa prąd. Całość zabiegu trwa około kilku, kilkunastu minut. W celu uzyskania pożądanego efektu powtarza się go jednak, najczęściej codziennie przez mniej więcej kilka dni.  I choć takowe prądy działają przede wszystkim przeciwbólowo jest jednak cały szereg schorzeń w obrębie których lekarze kierują na nie pacjentów.

Przy jakich dolegliwościach stosuje się prądy lecznicze?

Elektroterapia o której mowa wskazana jest w przypadku rwy kulszowej, bóli głowy, a także uporczywych migren oraz bóli towarzyszących osteoporozie. Lecznicze prądy stosuje się także w profilaktyce przewlekłego bólu kręgosłupa, dyskopatii, nerwobóli, choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób reumatycznych, a także stanów pourazowych – a więc wtedy, gdy pacjent złamie kość lub boryka się z różnego rodzajami obrzękami.

Omawiając wskazania do zastosowania prądów leczniczych, nie sposób jednak nie wskazać pewnych przeciwskazań do tego typu zabiegów. Elektroterapia wykluczona jest bowiem w przypadku osób, które mają wszczepione w ciele urządzenia elektroniczne czy metalowe. Pacjenci z rozrusznikiem serca lub endoprotezami bezwzględnie muszą więc poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego, tak by nie doszło do niebezpiecznej dla ich zdrowia i życia sytuacji. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów z użyciem prądów leczniczych są również nowotwory, zakrzepowe zapalenia żył, ostre stany zapalne tkanek lub skóry i ciąże.

Jakiego rodzaju prądy lecznicze stosuje się w elektroterapii?

Pierwszym najczęściej stosowanym zabiegiem jest jonoforeza. Polega ona na tym, iż lek dzięki zaaplikowaniu prądu stałego podaje się pacjentowi bezpośrednio w zmienione chorobowo miejsce. Jonoforeza popularna jest w leczeniu nerwobóli, chorób reumatycznych oraz wszelkich stanów zapalnych. Z kolei galwanizacja polega na wpływie na tkanki nerwowe, który odbywa się za pomocą prądu o małej częstotliwości. Ten zabieg również stosuje się przy nerwobólach, napięciach mięśniowych czy dyskopatii.

Zabieg z użyciem stałego prądu impulsywnego, to już elektrostymulacja. Wykonać można ją między innymi we wrocławskiej poradni rehabilitacyjnej – MediAID.Care. Elektrostymulacja we Wrocławiu ma za zadanie wywołać skurcze mięśni, by pobudzić je do działania, a więc zmniejszonego napięcia i prawidłowego ukrwienia. Taki zabieg jest bardzo skuteczny w poważniejszych przypadkach, między innymi niedowładach lub porażeniach. We wspomnianej placówce specjaliści proponują również tak zwane prądy diadynamiczne, a więc obniżające napięcie mięśniowe i wchłaniające krwiaki w stanach pourazowych zabiegi. Wskazaniami do ich wykonania są kolejno: choroby zwyrodnieniowe stawów, nerwobóle, dyskopatie, stany pourazowe oraz obrzęki. Elektroterapia zna również tak zwane prądy TENS, a więc zabiegi polegające na stymulacji elektrycznej nerwów oraz prądy interferencyjne, które działają przede wszystkim przeciwbólowo. Te zresztą również wykonywane są w MediAID.Care.

O tym na który rodzaj zabiegu powinnyśmy się udać decyduje oczywiście lekarz specjalista. Ważne jednak, by klinika do której się wybierzemy miała możliwość wykonania różnego rodzaju zabiegów. To daje pewność doświadczenia i dostosowania się do naszych potrzeb. Na szczęście w większych miastach, takich jak wspomniany już Wrocław nie ma z tym większych problemów.